Ana içeriğe atla

Karma Disipliner İş Birlikli Proje Uygulamaları Programı: Projist

PROJİST, İSTEK Okullarında temel bilimler, sosyal bilimler, bilişim, sanat ve spor alanlarının birlikte ele alındığı işbirlikli proje konseptidir. PROJİST, çalışma prensipleri bakımından disiplinler arası, nihai hedefi açısından disiplinler üstü bir uygulamadır. PROJİST’e takım hâlinde katılım gösterilir. PROJİST konseptinde her sınıf düzeyinde farklı PROJİST çerçevelerinde projeler üretilir. 

PROJİST, canlıların hayatını etkileyen her alanda yapılacak yenilik ve inovatif fikir ile uygulanabilir projelere ulaşmayı amaçlar. Hedefinde; yararlılık, topluma fayda ve kolaylık yer almaktadır. Sosyal, ekonomik, teknolojik açıdan sorunları çözmek, bu kapsamda hayatı kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar ortaya koymak, teknolojileri özgün fikir ve uygulamalarla hayata geçirmek PROJİST’in temel hedefidir.

 PROJİST kapsamında takımlardan lokal, ulusal ya da küresel boyutta yaşanan sorunlara çözüm getiren, sosyal fayda yaratacak bir ürün geliştirmeleri beklenmektedir. Bu ürünler, öğrenme sürecinde yaşanan kavramsal yanılgılara çözüm üretip kolayca öğrenilmesini sağlayacak karmaşık bir konuyu kolayca ifade edebilen “büyük fikir”, eğitsel bir yöntem, bir yol haritası veya maket, cihaz, makine, yazılım, bilgisayar oyunu, simülasyon veya yenilikçi teknolojiler olabilir.