Ana içeriğe atla

Sosyal Duygusal Gelişim

Sosyal ve duygusal gelişim, bireyin duygusal zekasını ve sosyal yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan bir eğitimdir. Bu sürecin, ayrı ayrı anlaması, ifade etmesi ve etkili bir şekilde sosyal alanda yer almasını içerir.

İSTEK Okullarında sosyal ve duygusal gelişimin önemi çok yönlü olarak ele alınır. Bu gelişme, onların sadece akademik başarı elde etmelerini değil, aynı zamanda yaşamları boyunca karşılaşacakları çeşitli sosyal ve duygusal zorluklarla başa çıkabilmelerini sağlar. İSTEK Okullarında sosyal ve duygusal gelişimin önemine ilişkin bazı ana noktalar:

  • İnsan İlişkileri
  • Duygusal Farkındalık
  • İnsan İlişkileri Kurma ve Sürdürme
  • Sorun Çözme Becerileri
  • Öz Saygı 
  • Empati ve Sosyal Becerilerin Çevrimiçi Ortamlara Uygulanması olarak sıralanır.

İSTEK Okullarında sosyal-duygusal gelişimi destekleme çalışmaları, duygusal zekalarını, sosyal becerileri ve ilişkilerin geliştirilmesini güçlendirmeyi içerir. Bu tür çalışmaların, duygusal refahlarını artırmayı, empatiyi göstermeyi, etkili iletişim sağlamayı, sosyal ilişkilerin esnekliğini ve stresle başa çıkma yeteneklerini geliştirmek için çeşitli yöntemler içerir. Bu çalışmalara yönelik oluşturulan programlarda mutlaka Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birimini ile işbirliği içine girilir. Öğrencilere yönelik  Kişisel Gelişim Atölyesi düzenlenir. Velilere yönelik çalışmalar kapsamında ise bireysel görüşmeler, seminer ve konferanslar gerçekleştirilir, bültenler gönderilir.