Ana içeriğe atla

3 Mart Veli Buluşması

Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun Kabulünün 100. Yıl Dönümünde Velilerimizle Buluşuyoruz.

3 Mart 2024 tarihinde; Türk eğitim sisteminin önemli kilometre taşlarından biri olan Tevhidi Tedrisat Kanunu'nun 100. yıl dönümünde gerçekleştirilecek "100 Yıldan Sonra Eğitim" temalı etkinliğimizde velilerimiz ve aday velilerimizle buluşuyoruz. 

Etkinliğimiz, kayıtlı misafirlerimizin katılımına açık olacaktır. Aşağıda yer alan görsele tıklayarak ulaşacağınız formu doldurup kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

cvankaradav

Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretim Birliği Yasası), Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 3 Mart 1924 tarih ve 430 Kanun Numarası ile kabul edilmiş olan ve ülkedeki bütün eğitim kurumlarının Maarif Vekaletine (Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı) bağlanmasını öngören yasadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitimin temel kanunu kabul edilmiş ve daha sonra çıkarılan kanunlara esas teşkil etmiştir.

Türkiye’de eğitim alanında reform yapabilmek; millilik, laiklik, modernlik esaslarını uygulayabilmek için eğitim kurumlarının birleştirilmesine ihtiyaç duyulması sebebiyle hazırlanan kanun; ülkenin eğitim işlerinde çok başlılığın kaldırılmasını sağladı. Hilâfetin kaldırılmasına dair kanun ve "Şeriye ve Evkaf Vekaleti’nin kaldırılması hakkında kanun"la aynı gün çıkarıldı.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu ayrıca tekke ve zaviyelerin kapatılması; dinsel olduğu düşünülen Osmanlı harflerinin kaldırılıp Harf Devrimi’nin yapılması gibi diğer bazı Atatürk devrimlerinin gerçekleşmesi için de altyapıyı oluşturmuştur.