Ana içeriğe atla

Uluslararası Programlar

ULUSLARARASI BAKALORYA ORGANİZASYONU (IBO) NEDİR? 

IBO, Uluslararası Bakalorya Organizasyonunun (International Baccalaureate Organization) kısaltmasıdır. Uluslararası Bakalorya Organizasyonunun Genel Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde yer almaktadır. IBO, 1968 yılından bu yana küresel anlamda güvenirliliği ve geçerliliği olan eğitim programları sunmaktadır. Dünya çapında, 160 ülkede IB Programları uygulanmaktadır.

IB MİSYONU 

Uluslararası Bakalorya, kültürlerarası anlayış ve saygı ile daha iyi ve daha huzurlu bir dünya oluşturulmasına yardımcı olacak araştıran-sorgulayan, bilgili ve duyarlı genç insanlar yetiştirmeyi amaçlar. 

Bu yüzden organizasyon, güçlü uluslararası eğitim programları ve zorlu değerlendirmeler geliştirmek üzere okullar, hükümetler ve uluslararası organizasyonlarla çalışır. 

Bu programlar, dünyanın dört bir yanından öğrencileri, diğer insanların da farklılıklarıyla birlikte haklı olabileceğini anlayan, etkin, sevecen ve yaşam boyu öğrenmeye inanan bireyler olmaya teşvik eder.

ULUSLARARASI BAKALORYA (IB) EĞİTİMİ NEDİR?

3 ila 19 yaşları arasındaki öğrenciler için IB uluslararası eğitim programları, akademik ve kişisel zorlayıcılığı ile fark yaratır ve öğrencileri akademik çalışmalarında ve kişisel gelişimlerinde üstün başarıya ulaşmaları için teşvik eder. IB, şevk ve empati ile şekillenen yaşam boyu öğrenme arayışına ilham vermeyi hedefler. 

IB, okulların zorluklara iyimserlik ve açık görüşlülük ile yaklaşan, kendi kimliklerine güven duyan, etik kararlar veren, ortak insanlığımızı başkalarıyla paylaşan, öğrendiklerini gerçek dünyada, karmaşık ve öngörülemez durumlarda uygulamaya hazır olan çok yönlü öğrenciler yetiştirmelerine yardımcı olur.

IB bunu yapmak için, tüm programlarının merkezinde yer alan dört temel ve birbiriyle ilişkili öğeyi kullanır.

 1. Uluslararası fikirlilik
 2. IB öğrenci profili
 3. Geniş, dengeli, kavramsal ve bağlantılı bir müfredat
 4. Öğretme ve öğrenmeye yaklaşımlar

IB Eğitiminin hedefinde IB Öğrenen Profilleri vardır;

 • Araştıran-sorgulayan
 • Bilgili
 • Düşünen
 • İletişim kuran
 • İlkeli
 • Açık görüşlü
 • Duyarlı
 • Riski göze alan
 • Dengeli
 • Dönüşümlü düşünen bireyler yetiştirmek için çalışır.

IB, güçlü bir vizyonu paylaşan, yüksek kaliteli uluslararası eğitim programları sunar. IB eğitimi: öğrenenlere odaklanır – IB'nin öğrenci merkezli programları, sağlıklı ilişkiler, etik sorumluluk ve kişisel olarak güçlükleri yenmeye odaklanan bir tutumu öne çıkarır, öğretim ve öğrenime etkili yaklaşımlar geliştirir - IB programları, öğrencilerin hem akademik hem de kişisel başarı için ihtiyaç duydukları yaklaşımları ve becerileri geliştirmelerine yardımcı olur, küresel bağlamlar içinde çalışır. IB programları, dillerin ve kültürlerin daha iyi anlaşılmasını sağlar ve tüm dünya için önemli olan fikirleri ve sorunları irdeler, geniş bir içeriği ele alır - IB programları, geniş, dengeli, kavramsal ve bağlantılı bir müfredat sunar.

Öğrenen profilinde tanımlanmış olan değerlerle ifade edildiği üzere, IB öğrenenleri araştıran-sorgulayan, bilgili, düşünen, iletişim kuran, ilkeli, açık görüşlü, duyarlı, riski göze alan, dengeli ve dönüşümlü düşünen bireyler olmak için çalışırlar. Bu özellikler, entelektüel gelişim ve akademik başarının ötesine geçen çok çeşitli insani yeterliliği ve sorumluluğu temsil eder.