Ana içeriğe atla

IB DP - Uluslararası Geçerliliği olan IB Diploması

IB DP Nedir?

IB DP, International Baccalaureate Diploma Programme (Uluslararası Bakalorya Diploma Programı)’nın kısaltmasıdır. IB Diploma Programı, 16 ila 19 yaşları arasındaki öğrencileri üniversitede ve sonrasındaki yaşamlarında başarılı olmaları için hazırlayan, final sınavlarının bulunduğu, akademik olarak zorlayıcı ve dengeli bir eğitim programıdır.

IBDP programı, 11. ve 12. sınıflarda uygulanan bir programdır ve iki yıl sürer . Bu programın amacı, öğrencilerin üniversite eğitimine hazırlanmalarına yardımcı olmaktır. Türkiye’de birçok lisede IBDP eğitimi verilmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler, Türk Millî Eğitim Bakanlığı’nın verdiği lise diplomasının yanı sıra IB bitirme sınavları sonucunda başarılı olmaları durumunda uluslararası geçerliliği olan IB Diplomasını da almaya hak kazanırlar. IB diploması, yurtdışında ek bir sınav olmadan doğrudan üniversiteye geçiş imkânı sunabilir. IB DP programı, öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırır ve diplomalarıyla ön plana çıkmalarını sağlar. Bu diplomaya sahip olmak, öğrencilerin ileriki eğitim yıllarında burslar kazanmalarına ve farklı üniversite derslerinden muaf tutulmalarına da yardımcı olabilir.

IBDP programı, öğrencilere 6 farklı ders grubundan ders seçme olanağı verir. Bu ders grupları anadil, yabancı dil, bireyler ve toplumlar, fen, matematik, sanattır. Öğrenciler 6. gruptan bir sanat dersi ya da 1. ila 5. gruplar arasından ikinci bir ders seçebilmektedir. Ana derslerin yanı sıra TOK(Bilgi Kuramı) dersi ile bilginin temellerini ve doğru sorgulama yöntemlerini öğrenebilir, EE (Genişletilmiş Makale) ile bir bitirme tezi yazabilecek düzeye gelebilirler ve CAS (Yaratıcılık, Aktivite, Toplum Hizmeti) ile portfolyolarını tamamlayabilirler.  IBDP programı, öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırır ve diplomalarıyla ön plana çıkmalarını sağlar. Bu diplomaya sahip olmak, öğrencilerin ileriki eğitim yıllarında burslar kazanmalarına ve farklı üniversite derslerinden muaf tutulmalarına da yardımcı olabilir. Programa başvurmak için, öğrencilerin IBDP programını uygulayan bir lisede kayıtlı olmaları gerekmektedir.