Ana içeriğe atla

Tekant Özalp

Tekant Özalp

  • İSTEK Özel Acibadem Lisesi (Y.D.A.)
  • Yeditepe Üniversitesi- Hukuk Fakültesi Lisans Programı 2007 mezunu
  • Özalp Hukuk Bürosu / Avukat ve Kurucu

İSTEK li olmayı nasıl tanımlarsınız?
Yirmi yıldan fazla süredir görüştüğüm, sosyalleştiğim, iş ilişkileri oluşturduğum, güzel dostluklar
biriktirdiğim ve birbirinden değerli eğitimcileri sayesinde faydalı birikimler edindiğim, sosyal dünyaya
ve iş hayatına adapte olmamı sağlayan bir «değer» olarak tanımlarım.
İSTEK Okulları ve Yeditepe mezunu olmanın size sağladığı avantajlar neler oldu?
Çok değerli eğitimcilerden lise eğitimi almanın yanı sıra, Yeditepe Üniversitesi’nde hukuk eğitimi gördüğümüz sırada Mehmet Emin Artuk, Erhan Adal, Abdülkadir Arpacı, Mehmet Akat, Mustafa Dural gibi çok kıymetli duayenlerden hukuk mantığını edindim. Bu sayede mesleki alanda tatmin ve istikrar sağladım. Öte yandan, üniversite sıralarında edindiğim dostluklar sayesinde uzun yıllardır devam eden arkadaşlıklar kazandım. Bu kazanım, mesleki anlamda bilgi ve tecrübe olarak, sosyal alanda ise ebedi dostluklar olarak devam etmektedir.
Sizce kariyerinizde önemli dönüm noktası ne oldu?
Doğduğum, büyüdüğüm Kadıköy’de ve İstanbul genelinde deprem riski altındaki yapıların dönüştürülmesi için yaptığım çalışmalar mesleki gelişimimde önemli rol oynadı.
Bu sayede, zaten bir arada yaşamakta olduğum insanlarla etkileşime girerek, aynı zamanda bir kamu görevi olan kentsel dönüşümde vatandaşlarımıza doğru bilgiyi ulaştırabildim.
Olası bir afet senaryosuna karşı korunaklı yapıların inşa edilmesinde rol almak mesleki anlamda benim için bir dönüm noktası oldu.
Bir İSTEK li olarak lisede ve/veya üniversitede en unutamadığınız anınız nedir?
Çocukken sokakta top oynarken arabasının dikiz aynasını kırdığım komşumuz Nami Amca’nın (Prof. Dr. Nami Barlas), Yeditepe Üniversitesi’ne borçlar hukuku öğretim görevlisi olarak gelmesi ve karşılaşma anımız, en unutulmaz anılarımdandır.